prawo - inne

Stalking – co mówi prawo?

Od pewnego czasu ktoś Cię nachodzi, wysyła kwiaty, listy, maile i sms, na których odbiór nie masz zupełnie ochoty? Warto zacząć reagować i przedsięwziąć pewne kroki prawne w tej kwestii. Chociaż być może początkowo wydawało się nam to dość zabawne, to jednak z czasem zaczynamy mieć tego dosyć gdyż zaczyna nas to dręczyć. Jeśli tak jest, a osoba, która tak uporczywie Cie nęka nie reaguje na prośby zaprzestania tych czynności, musimy uświadomić sobie, że oto staliśmy się ofiarą stalkingu.

strona adwokat-torun.comW Polsce wykroczenie czy też tego rodzaju zachowanie ze strony danej osoby nosi nazwę uporczywego nękania i zaledwie od kilku lat zostało ono uznane za jawne przestępstwo. W jaki sposób należy jednak postępować, kiedy staniemy się jego ofiarami nie każdy już dokładnie wie. Co więcej wiele osób przyjmuje, że tego rodzaju sytuacja mogła zostać przez nich sprowokowana i starają się traktować ją jako temat tabu.

Musimy zdać sobie jednak sprawę z faktu, że polskie prawo przewiduję karę pozbawienia wolności od lat trzech do nawet dziesięciu lat za to przewinienie w przypadku gdy przestępca doprowadzi do załamania psychicznego nękanej przez siebie ofiary. W przypadku gdy zaistnieje sytuacja gróźb karalnych, wówczas wymiar kary może być jeszcze bardziej surowy. Jeśli zdecydujemy się pójść na policję, zabierzmy ze sobą wszelkie dowody prześladowania: listy, prezenty, sms, maile czy też fotografie lub jeszcze coś innego, co jest w naszym posiadaniu. Warto także znaleźć świadków, którzy widzieli lub słyszeli rozmowy pomiędzy tobą a przestępcą. Te oraz innego rodzaju dowody, które posiadamy lub zdobyliśmy pozwolą na udowodnienie winy oraz wymierzenie odpowiedniej kary.

prawo-przepisy

Po złożeniu zawiadomienia zostanie sporządzony odpowiedni protokół a sprawa zostanie skierowana do sądu z powództwa cywilnego. Po kilku tygodniach otrzymamy list z sądu z ustaloną datą posiedzenia sądowego lub też terminu wyznaczonej rozprawy. Często taka informacja z sądu potrafi porządnie nastraszyć napastnika na tyle, że zaprzestanie on nękania.

Mimo wszystko warto jest doprowadzić sprawę do końca, choćby z racji faktu, że wkrótce osoba ta może ponownie uaktywnić swoje działania i to w znacznie bardziej nasilony sposób. Mimo, iż nie będzie to łatwe, starajmy się normalnie żyć, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić do pracy itd. Nasz strach potęguje tylko działanie przestępcy. Nie warto również wchodzić z nim w żadne utarczki słowne czy też inne konwersacje. Wszelkie poczynania należy ignorować do czasu rozprawy oczywiście, zbierając wszystkie dowody jego działań.

Podsumowując. Warto pamiętać, że przepisy zmieniły się w ostatnich latach i prześladowana osoba ma dużo większe możliwości podjęcia działań. Można od razu zgłosić sprawę na policję lub udać się wcześniej do adwokata by uzyskać poradę prawną odnośnie dalszych możliwych kroków które można podjąć.