prawo

Detektyw paranormalny – kim jest i czym się zajmuje?

czlowiek

Fascynacją tajemnicą, enigmatyczne stany i rosnący nastrój grozy towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Zjawiska paranormalne, które niewątpliwie łączą w sobie wymienione czynniki występowały w każdej epoce bez wyjątku. Współczesność, której towarzyszy pęd technologiczny szuka metod na wyjaśnienie owych zjawisk, a z pomocą przychodzą jej detektywi paranormalni. Kim jest detektyw paranormalny? Czym się zajmuje? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym tekście.

Karty historii

Zanim opiszemy pierwszego w historii detektywa paranormalnego, który zapoczątkował śledztwa związane z wyjaśnieniem zjawisk nadprzyrodzonych, warto na początku zdefiniować tytułowy fach. A zatem za detektywa paranormalnego uważa się osobę zajmującą się tropem nadprzyrodzonych zjawisk. Detektywi paranormalni w amerykańskiej nomenklaturze bywają także nazywani łowcami duchów – „Ghost Hunters”.

krzesło

Pierwszym człowiekiem, który wykorzystał dobra technologiczne w celu tropienia nieoczywistych zjawisk był Harry Price żyjący w latach 1881-1948. W swych śledztwach stosował on innowacyjne jak na owe czasy podręczne termometry oraz aparaty fotograficzne. Czasy w których działał detektyw Price były specyficzne, dlatego większość osób z racji braków dowodów na istnienie sił nadprzyrodzonych uważała śledczego za oszusta i naciągacza. Nie brakowało także radykalnych teorii, które mówiły wprost o tym, iż Harry jest bluźnierczym heretykiem. Bez względu na ocenę działań i metod prekursora detektywistyki paranormalnej należy mu oddać, iż zapoczątkował on rewolucyjny nurt z którego tysiące współczesnych detektywów korzysta po dziś.

Współcześni łowcy duchów

Tytułowy fach rośnie w siłę. Badania statystyczne dowodzą, iż w Stanach Zjednoczonych istnieje blisko 4000 organizacji zrzeszających detektywów zajmujących się zjawiskami paranormalnymi. Najwięcej tego typu osób działa w Nowym Jorku – jest ich tam ponad czterdziestu. Przedstawicielka jednego z biura na łamach amerykańskiego pisma stwierdza, iż gabinet detektywa odwiedza średnio 5 klientów dziennie, a zatem popyt jest ogromny. W Polsce zawód ten wciąż pozostaje niszowy. Za najbardziej profesjonalne ugrupowanie uchodzi PTGH – Professional Team of Ghost Hunters. Panowie z organizacji sami przyznają, że obecnie dysponują najbardziej zaawansowanym i w pełni profesjonalnym sprzętem technologicznym w naszym kraju. Do tego typu sprzętów zaliczamy m.in. detektory pola magnetycznego, dyktafony cyfrowe, czy specjalistyczne kamery.

Popularność detektywów paranormalnych wzrasta. Warto jednak podkreślić, iż jest to specyficzny zawód, który na wielu obszarach odróżnia się od pracy klasycznego detektywa. Cel pozostaje niezmienny, a jest nim zebranie dowodów świadczących o wyjaśnieniu danej zagadki.

Współpraca: exclusivesecurity.pl