prawo

Jak wyglądają rozwody w Polsce?

Jeszcze nie tak dawno rozwody w Polsce były rzadkością i trudno było znaleźć taką parę w otoczeniu. Dzisiaj każdy z nas ma w rodzinie czy w pracy pary po rozwodzie oraz zna małżeństwa, które rozwód planują. Nie brakuje też osób, które mają na koncie więcej niż jeden rozwód. Warto więc zastanowić się, co wpływa na to, że polskie małżeństwa coraz częściej się rozwodzą.

Główne przyczyny rozwodów

Pary pytane na salach sądowych o przyczyny rozstania zwykle wskazują niezgodność charakterów. Warto jednak zauważyć, że brak trwałego porozumienia to tylko jeden z niewielu powodów. Dużo częściej za rozwodami stoi zdrada jednego z małżonków. Kobiety i mężczyźni zdradzają równie często jednak, jeśli to mężczyzna wnosi o rozwód to prawie zawsze odchodzi do innej kobiety. Pozostałe ważne przyczyny rozwodów to przemoc w rodzinie oraz nałogi. Dzisiaj kobietom prześladowanym przez swoim mężów dużo częściej pomaga adwokat toruń i bardzo szybko kończą one takie małżeństwa. Jeśli chodzi o nałogi to oprócz alkoholizmu pojawia się obecnie uzależnienie od narkotyków, od pracy, gier hazardowych czy Internetu. Pary rozwodzą się również wtedy, gdy na co dzień mało czasu spędzają razem. Dotyczy to osób pracujących poza krajem lub w transporcie międzynarodowym. Małżeństw, które mieszkają ze sobą tylko w weekendy jest obecnie dużo i taka rozłąka zwykle nie służy trwałości związków.
Polskie kobiety dużo odważniej podchodzą dzisiaj do rozwodów niż miało to miejsce jeszcze dwie dekady temu. Gdy są ofiarą przemocy czy to fizycznej czy psychicznej szybko sięgają po pomoc prawnika i wnoszą o rozwód. Dawniej nie było przyzwolenia społecznego na rozwody, takie kobiety były wytykane a dziś już kobieta samotnie wychowująca dziecko nikogo nie dziwi. Kobiety są dużo bardziej niezależne, mają wykształcenie, pracę i własne oszczędności dlatego gdy w małżeństwie się nie układa odchodzą.

Jak przebiegają polskie rozwody?

Zdecydowana większość par chciałby się rozwieść bez problemów i jak najszybciej zacząć nowy etap życia. Najmniej komplikacji jest z rozwodami par o krótkim stażu, które nie miały jeszcze dzieci. Jeśli jednak małżeństwo trwało dłużej i dorobiło się wspólnego majątku zwykle potrzebny jest dobry adwokat toruń. Pomoc fachowca jest nieoceniona także wtedy, gdy w grę wchodzi ustalenia alimentów i prawa do opieki nad dziećmi. Rozwody nigdy nie są przyjemne a dla wielu osób oznaczają obniżenie standardu życia. Warto myśleć o tym zawczasu i już w momencie zawierania ślubu zatroszczyć się o rozdzielność majątkową.