prawo

Pomoc prawnika – czy warto?

ksiakzki

Prawo to taka paradoksalna dziedzina. Niby wszyscy wiedzą, że jest skomplikowana, a jednak nie brakuje nawet przedsiębiorców, którzy spisują umowy bez konsultacji z prawnikiem, czy osób, które niepewne jakiś czynności prawnych wychodzą z założenia, że sami sobie sprawdzą. Dlaczego tak się dzieje?

Prawdy i mity o prawnikach

Śmiem sądzić, że tym, co broni ludzi przed wybraniem się do prawnika są dosyć mocno rozpowszechnione mity na temat tegoż zawodu, a szczególnie jeden utrwalany przez hollywoodzkie filmy. Otóż powszechnie uważa się, że pomoc prawnika jest niesamowicie kosztowna. I trzeba przyznać, że faktycznie potrafi taka być. Można się jednak przed takim horrendalnymi sumami obronić, chociaż może sposób jest dosyć mocno nieintuicyjny. Otóż należy skorzystać z fachowej pomocy jak najwcześniej. Wyobraźmy to sobie na przykładzie zdrowia – koszty operacji, czy leczenie pacjenta onkologicznego są gigantyczne, ale nie zmienia to faktu, że przeciętna prywatna wizyta u lekarza specjalisty połączona z badaniami to koszt nawet od kilkudziesięciu złotych. Nikogo nie dziwi, że im bardziej skomplikowany problem, tym droższe i dłuższe leczenie. Dlatego też kwestia profilaktyki jest tak ważna. Podobnie jest w prawie. Jeżeli jako przedsiębiorca napiszesz sam umowę, która będzie regulowała stosunki branżowe Twojej firmy np. z podwykonawcą i jeszcze dorzucisz tam kilka niedozwolonych klauzul, to w razie wejścia w spór za wyciągnięcie Ciebie z tarapatów kancelaria prawna policzy sobie znacznie więcej niż za napisanie dobrej umowy.

okulary

Kolejnym mitem jest przekonanie, że prawnicy tylko czytają ustawy. Co z kolei prowadzi do wniosku, że skoro wszyscy mamy dostęp do ustaw, to sami możemy sobie je przeczytać i wiedzieć, jak załatwić problem. Jest w tym trochę prawdy. Są takie przepisy, które jasno mówią, co wolno, a czego nie. Są to przede wszystkim przepisy prawa karnego, które musi być napisane tak, żeby każda osoba wiedziała, jakie zachowania są niedozwolone i jakiej odpowiedzialności będzie podlegała osoba, która nie będzie ich przestrzegać. Są jednak również ustawy, których nawet sam sposób redakcji jest już dosyć skomplikowany i należy do nich zdecydowana większość ustaw prawa cywilnego i administracyjnego. Zgubna może być także kwestia języka, ponieważ znaczenie pewnych słów w języku prawnym nie zawsze będzie odpowiadać ich znaczeniu w języku potocznym np. mieć i posiadać to z perspektywy prawa dwa zasadniczo różne stany władztwa nad rzeczą. Dlatego też mając problem związany z prawem warto mieć pomoc osoby, która takim językiem operuje na co dzień.

Prawnik to Twój doradca

Może Ciebie też reprezentować podczas czynności prawnych, ale zawsze będzie działał zgodnie z Twoim interesem i w ramach upoważnienia. Jeżeli jedna kancelaria prawna nie spełnia Twoich oczekiwań, nie dogadujesz się ze swoim pełnomocnikiem, albo uważasz, że nie działa on wystarczająco sprawnie, masz prawo do rezygnacji z takiej usługi, a Twoje tajemnice pozostają bezpieczne. Pamiętaj, że każdej kancelarii zależy na satysfakcji i zaufaniu klienta, ponieważ to właśnie stanowi filar tego zawodu.

Warto sprawdzić: https://adwokat-kaliszewski.pl/